Menu Zamknij

LXXIX Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego PSRP w Warszawie

W dniach 5-7 kwietnia na naszej Uczelni odbyło się LXXIX posiedzenie konferencji Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, organizowane przez Samorząd Studentów.

Czym jest KWSM?

Komisja Wyższego Szkolnictwa Medycznego przy Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej jest ogólnopolskim przedstawicielstwem studentów wszystkich akademii medycznych, uniwersytetów medycznych oraz uniwersyteckich wydziałów medycznych działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Komisja reprezentuje środowisko studentów w/w uczelni wobec administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji społecznych. Realizowane jest to zarówno poprzez opiniowanie projektów aktów prawnych, dotyczących spraw studenckich w zakresie wyższego szkolnictwa medycznego, jak również poprzez wyrażanie opinii całego środowiska studentów uczelni medycznych.

Do innych, równie istotnych zadań KWSM, należy rozwijanie współpracy i umacnianie więzi między studentami w poszczególnych ośrodkach akademickich, a także integracja środowiska studentów uczelni medycznych, wspomaganie mobilności naukowej, dydaktycznej oraz turystycznej.

O organizacji

Posiedzenia komisji odbywają się cyklicznie, cztery razy w roku, w różnych miastach w Polsce. Gospodarzem ostatniej w tym roku akademickim konferencji został Samorząd Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencja, która odbyła się w Warszawie po raz pierwszy organizowana była wspólnie przez uczelnię publiczną (Warszawski Uniwersytet Medyczny) oraz niepubliczną (Uczelnia Łazarskiego), co samo w sobie stanowi ważne wydarzenie w środowisku studenckim i jest krokiem milowym we współpracy warszawskich medyków.

O randze konferencji może świadczyć też grono patronów honorowych, wśród których znaleźli się Marszałek Województwa Mazowieckiego, JM Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, JM Rektor Uczelni Łazarskiego, Okręgowa Izba Lekarska im. Jana Nielubowicza w Warszawie, Okręgowa Izba Aptekarska oraz Fundacja im. Lesława A. Pagi.

O konferencji

Najważniejszym punktem konferencji są obrady i szkolenia, które odbyły się w sobotę 6 kwietnia w auli Szpitala Pediatrycznego. Tematami szkoleń było „Pozyskiwanie funduszy zewnętrznych w organizacjach studenckich” oraz „Zarządzanie wizerunkiem osobistym i organizacji”. Oba zostały przeprowadzone przez doświadczonych członków Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Same obrady, skupiające delegatów wszystkich uczelni medycznych w kraju, prowadziły do wielu konstruktywnych dyskusji i wniosków na ważne dla środowiska studenckiego i medycznego tematy. Poruszone zostały między innymi 6-miesięcznie praktyki studentów farmacji – ich forma, odpłatność oraz obowiązkowość. Wskazywano między innymi rozwiązania, które pozwoliłyby na oddzielnie otrzymania dyplomu magistra farmacji od prawa wykonywania zawodu. Komisja poparła też starania studentów analityki medycznej, o to by ograniczyć możliwość wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego do osób, które ukończą 5-letnie studia z analityki medycznej.  Niemniej uwagi poświęcono również ustawie 2.0 i wynikających z niej zmian w szkolnictwie wyższym. Dyskutowano na temat regulaminów studiów, statutów uczelni czy regulaminów samorządów – wszystkich dokumentów, które w najbliższych miesiącach muszą być napisane na nowo. 

Punktem kulminacyjnym były wybory prezydium komisji na kadencję 2019/2020. Ponownie na funkcje przewodniczącego został wybrany Mateusz Wojciech Grochowski – student kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Swojego przedstawiciela w prezydium ma też nasza Uczelnia – wiceprzewodniczącą została Katarzyna Plona, studentka elektroradiologii. Podziękowano też dotychczasowemu prezydium, w skład którego wchodziła Natalia Bierezowicz – studentka lekarskiego i przewodnicząca Samorządu Studentów WUM.

Wieczorami natomiast uczestnicy konferencji brali udział w integracjach zorganizowanych w klubie Medyk oraz Disco VR, gdzie mogli poznać tajemnice wirtualnej rzeczywistości.