Menu Zamknij

Reumatyzm – Zbadaj się!

Studentko, Studencie,

zapraszamy do zapoznania się z programem wczesnej diagnostyki Reumatoidalnego Zapalenia Stawów współprowadzonym przez Wojskowy Instytut Medyczny. Być może wśród Was i Waszych koleżanek i kolegów z roku są osoby, które nie wiedzą o chorobie. Możliwe też, że wśród waszych rodzin występuje problem ze stawami, który może znaczyć coś więcej. Dzięki Waszej pomocy informacja o Programie, ale też o tym jak wyglądają pierwsze objawy RZS (niestety świadomość społeczeństwa w tym zakresie jest niewielka) da komuś szansę na dłuższe i zdrowsze życie.

W Polsce na RZS (Reumatoidalne Zapalenie Stawów) cierpi około 350 tysięcy osób. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Typowymi objawami choroby są bóle i obrzęki stawów (nasilające się rano i wieczorem), którym często towarzyszy uczucie sztywności. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak stan podgorączkowy, bóle mięśni, uczucie zmęczenia lub utrata masy ciała. Choroba może również zajmować i uszkadzać narządy wewnętrzne: płuca, nerki, serce i oczy. RZS wiąże się z wyższym ryzykiem miażdżycy i jej powikłań, w tym zawałów mięśnia sercowego. Znaczna część pacjentów nie wie o chorobie, a nieleczony RZS w konsekwencji stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.

Celem Programu jest znaczne skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę pacjentów mających pierwsze objawy RZS. W ramach Programu pacjenci nie czekają na odległy termin do lekarza reumatologa tylko mogą iść na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu przeszkolonego przez WIM (ok. 60 przychodni bierze udział w Programie – lista w załączeniu). W ten sposób czas diagnostyki zostaje znacznie skrócony z ok. 8 miesięcy do 6 tygodni (po wizycie pacjent jest kierowany na badania diagnostyczne, potem pacjent wraca do przychodni i wyniki są sprawdzane przez lekarza, w przypadku podejrzenia RZS pacjent szybko trafia do Ośrodka Wczesnej Diagnostyki na Szaserów na kompleksowe badania).